Vorba cultã, sãrãcia omului
Pus de Vasile
, 13 Ianuarie 2010
Acel dreptunghi anunţã faptul cã, urmând unei întârzieri moldovalahe de 2 sãptãmâni, saitul bejuliu al Cultitudinilor (pe care îl gãsiţi aici, cultitudini punct net) este onlain şi funcţioneazã.
Dânsul este copilul meu depedeve tehnic şi grafic. Materia cenuşie care-l alimenteazã va veni de la (momentan) şase tineri scribi de varii sexe, diletanţi sau specialişti, oameni v1.0 sau blogãri pe care i-aţi mai citit, fiecare cu gusturile lui şi cu scriitura lui, mai lejerã sau mai pretenţioasã. Printre cei şase promotori ai produselor culturale obscure se aflã şi unul Vasile, care (în opinia mea neavizatã) îi întrece pi tãţi.
Ce va fi acolo? Grosso modo, un jurnal cu recenzii. De carte, muzicã, film şi tot ce ne mai picã în traistã. Şi se cheamã cã-i vorba de “cultitudini” pentru cã vom cãuta sã fim subiectivi, prin urmare sã luãm atitudini. Şi nu ne vom teme sã zicem cã poezia lui Sulicã e de cãcat dacã ea chiar e de cãcat.
Primim cu braţele deschise pre toţi musafirii, aşa cã nu vã sfiiţi sã urlaţi în pagina de discuţii dacã vreţi sã ne recomandaţi un subiect sau sã participaţi la ambiţiosul nostru ghiveci cu câte un articol mãiastru.
Peseu: momentan lucrãm încã în regim de nãscut, crescut şi muls idei, deci fiţi înţelegãtori şi blânzi.




face brauzãrul viril
agregã ce vrei tu

Uite… poţi să-i comentezi şi pe Creatrix şi Tudor Chizdilă, că ei cică scriu… ,,proză”.
L-ai infaptuit :)
Pune-ne la dispozitie ceva banner, sa te propagam nitel. :)
Acum am vazut ca ai pus :)
@SingurEu cind am sa-l citesc pe Tudor Chizdila, Apocalipsa va fi batut la usa.
@danucblog Eh, sunt provizorii. Cind oi avea timp revin cu ceva mai placut oachiului.
Este faptul că Eftene a luat în cârcă propagarea operelor vasilesciene un lucru demn de luat în seamă? Sau am căzut în dizgraţie/ pizgraţie?
Ţin să precizez că nu e o zeflemea, chair cred că balcanicii văd lumea prin dioptrii mari. Condeismul va reveni în forţă după sesiune. Toată stima mea pentru proiectele domniilor voastre.
Straşnică ideea, să fie şi cu succes!
multa bafta domnule/domnilor/domnisoarelor!
Maestre, de pe bloguri cooperante preluaţi? Nu de alta, da dacǎ mǎ loveşte inspiraţia legat de produse culturale nemaiîntâlnite, şi vreu sǎ scriu vreun review, aş face-o pe blogul personal, cǎci enoriaşii trebuie hrǎniţi. Dar în acelaşi timp aş fi şi darnic cu voi, sǎ preluaţi dacǎ vǎ este plǎcut minţii.
@Bezboj. evident ca voi prelua cu drag orice material imi face cu ochiul!