Utopia Balcanica

Agenda săptămânii, cu executare: 27 mai – 2 iunie 2019

Luni, 27 mai

Ups, am pierdut o zi. Ce beţie. Ce mahmureală.

Marţi, 28 mai

Începe Blana con Dios – Starea 23. 4 seri la rând, de la 20.23 la Muzeul Kitschului din Centrul vechi. O nebunie cu prietenul nostru Corbu şi alţi gagii.

Miercuri, 29 mai

Samuel din Columbia şi Raz din Israel (doi dârlăi care fac, implicit, o fuziune latino-levantină) cântă la The Den, pe Traian.

Blue Velvet (alternativ dar mai degrabă trip hop, Cluj) cântă la DuDa, clubuleţul cu muzici din zona Plevnei.

Retro Pub a schimbat meniul şi a desfăcut pereţii, just sayin’.

Joi, 30 mai

Gabi Ghiţă revine la Louisiana, în Drumul Taberei, cu încă un cinstit tribut Tom Waits, cum ne-a obişnuit.

Dacă i-ai ratat pe SamRaz în bârlog, ai ocazia să-i prinzi în londocolibă.

Bujor Stoicovici şi the Cozy Band cântă la Have a Cigar, pe Dianei.

Veteranii de la URMA cântă la Palatul Bragadiru în cadrul unei şuşanele fancy cu vinuri.

Vineri, 31 mai

Corina Sîrghi aka noua Gabi Luncă, prietenul nostru Jean Americanu şi restul tarafului cântă la grădina Eden, unde habar n-am cum mai e.

Partizan – acustic – la DuDa. Nimic de adăugat aici.

Marcian Petrescu şi Mihai Tacoi o pun de-un blues din ăla mlăştinos, de şcoală veche, la paQue, pe Pache.

Încă nişte blues din aceeaşi categorie, dar cu George Baicea şi banda lui, la Louisiana.

În tot acest timp, Gani şi cam tot hip hopul feminin din Bucureşti se întâlnesc la Mojo, în centru, să lanseze ceva.

Sâmbătă, 1 iunie

Islaz se întoarce la nava-mamă Trei Beţivi pentru a lansa oficial minialbumul Isarlîk. Trebuie să înflorească!

Pe pitoreasca stradă Mătăsari începe tradiţionalul festival local.

Aparent e ceva fotbal în seara asta şi paQue te invită să-l vezi la el pe terasă. Bravo fotbal!

Cât despre Londohome, acesta găzduieşte un jam session hipioţesc interjudeţean.

Duminică, 2 iunie

Elena din Sibiu (voce, vioară, looper) şi doi gagii (percuţie, synth, bas) cântă folclor mistic la Grădina Sticlarilor, pe Vasile Lascăr.


OK, v-aţi prins, aici e o listă atent selectată de lucruri care se întâmplă în oraş sau pe internet. Dacă ai idei, vasile (a rond) utopiabalcanica punct net.

Legendă pentru evenimente:

Chiar şi eu aş ieşi din casă.

Cineva de încredere mi-a spus că merită (sau am o bănuială).

Mergi pe riscul tău, nu am suficiente informaţii.

Salut, acesta e un mesaj de la fondatorul Utopia Balcanica, Vasile.

În cea mai mare parte, acest sait e opera unui singur om. Pentru a putea rămâne în continuare semi-amuzantă (că gratuită e tot timpul) şi fără bannere cu pastile de penix, Utopia Balcanica are nevoie de ajutorul tău. Îl poţi sprijini pe Vasile pe Patreon sau, dacă eşti CEO la megacorporaţie, aş fi bucuros să fii clientul sau poate chiar sponsorul meu. Un asemenea gest te-ar umple de karmă GARANTAT. Scrie-mi!

Sau aşa -

Buy Me a Coffee at ko-fi.com

În ultimă instanţă, poţi să iei şi un tricou.

Abonează-te

Lasă-mi o adresă de mail ca să te înştiinţez când mai pun o drăcie pe blog. Merci!