Voi aţi observat ce anotimp s-a făcut afară?
https://www.youtube.com/watch?v=81CwbdtmOrw
Anotimpul când damful de transpiraţie din autobuz e abject şi cel de alge putrede la Doi Mai la nudişti e sublim. Cu toate că sunt unul şi acelaşi miros.
https://www.youtube.com/watch?v=5i8WgY-P25o
Anotimpu’ ăla în care pot să pun orice pe blog că ştiu că sunteţi plecaţi în concediu.
https://www.youtube.com/watch?v=i8mz9uOvFQA
N-o să mă puteţi păcăli că munciţi. Se aude de-aici cum scârţâie şezlongul când faceţi ajustări la unghiul curului într-însul.
https://www.youtube.com/watch?v=-U1NWpM4ITI
Să-l şubreziţi pentru când îmi iau şi io liber. Aţi calculat cu meticulozitate cât tre’ să vă foiţi în el ca să cedeze fix când intră în contact cu cracii mei. Dar nu v-o iau în nume de rău: vom râde şi ne vom veseli cu toţii mai ceva ca-n Vechiul Testament.
Măcar aveţi grijă să nu lăsaţi chiştoace şi cîcaţi pe nisip, că nisipul, spre deosebire de golăneală, nu e resursă regenerabilă. Golanilor.
E vară ieei.

