Utopia Balcanica

Dozatorul de duminică: Reflecţie nigeriană

Pe unul dintre cei mai îndrăgiţi cântăreţi igbo din Golful Guineei, părinte al genului highlife, l-a chemat Ultimate Dr. Sir Warrior (and the Original Oriental Brothers International Band).

Singurul nume african pe care mi-l pot închipui mai pompos e “General profesor dr. Gabriel Oprea şi Uniunea Naţională pentru Progresul României”.

(Apropo de ritmuri călduroase, Outernational Days – 1-3 iulie. De la Dan Armeanca până la formaţii din Congo şi Burkina Faso. Alte amănunte vor fi anunţate curând.)

Salut, acesta e un mesaj de la fondatorul Utopia Balcanica, Vasile.

În cea mai mare parte, acest sait e opera unui singur om. Pentru a putea rămâne în continuare semi-amuzantă (că gratuită e tot timpul), Utopia Balcanica are nevoie de ajutorul tău.
Dă nişte cafele pe patreon | Dă o cafea pe ko-fi | Cumpără un tricou
4 Comments
Mihai
Mihai
10 years ago

The Obinna brothers are united in their resolve to immortalize the name of their late father. Uche, the eldest son of Warrior described his father as a prophet:
“As I am speaking with you now, successive governments in Imo State have done absolutely nothing to immortalize my father’s name. But we are planning to immortalize him any moment from now. I am tired of reminding Imo State government that my father deserves to be immortalized [..] On our own, we are putting plans in place to immortalize him.”

Alexandru Ciocan
Alexandru Ciocan
10 years ago

superbe acorduri, mai ales prima piesă… e prima dată când ascult așa ceva :)

kongo
kongo
10 years ago

volens nolens am avut dealungul vremii o gramada de cunoscuti africani care ma bombardau cu muzica din asta. mi-o explicau, imi puneau bucatile care credeau ei c-o sa-mi placa, mi le traduceau, dar tot n-au reusit niciodata sa ma entuziasmeze prea tare pentru genurile care sint la ei la mare moda. bineinteles ca n-am aratat niciodata cit de tare ma inerveaza, am mimat interesul din politete, dar e o muzica care nu reuseste sa ma atinga.
imi tot explicau ei ce mare cintaret e ala sau ala, cum face el stadioane pline, cum are milioane de albume vindute, cum are el zeci de milioane de fani. degeaba.
tu-ti dai seama cite staruri marete prin africa si mai ales asia cu sute de milioane de fani exista de care noi habar n-avem?

Licaon_Kter
Licaon_Kter
9 years ago

Postarea asta aminteste de William Onyeabor. :)

Abonează-te

Lasă-mi o adresă de mail ca să te înştiinţez când mai pun o drăcie pe blog. Merci!