O săptămână în Piaţa Victoriei? A venit vremea să dăm imnurile jos din pod.
https://www.youtube.com/watch?v=hsjhuKCIq9k
Salut, acesta e un mesaj de la fondatorul Utopia Balcanica, Vasile.
În cea mai mare parte, acest sait e opera unui singur om. Pentru a putea rămâne în continuare semi-amuzantă (că gratuită e tot timpul), Utopia Balcanica are nevoie de ajutorul tău.Dă nişte cafele pe patreon | Dă o cafea pe ko-fi | Cumpără un tricou
S-ar putea să te intereseze
Strada Armenească se întoarce weekendul ăsta în Grădina Botanică (cu cântec)
Probabil ai aflat deja dar weekendul ăsta (vineri-duminică, 1-3 august) are loc Festivalul Strada Armenească în Grădina Botanică Dimitrie Brândză.
Tierra Caliente în Ţara Călatei la Mera World Music Festival nr. 10
Deşi nu reuşesc în fiecare an să mă scol de pe cur şi să merg până la Mera fiindcă io stau în Bucureşti, să ştii că în absolut fiecare an sunt încântat de line-upul festivalului şi am bartai FOMO.
Weekendul ăsta (22-24 august) e Holzstock, probabil singurul loc din ţară unde creşte postpunkul în curtea bisericii
Weekendul ăsta (22-24 august) are loc în vechiul sat săsesc Hosman (Holzmengen), lângă Sibiu, probabil cel mai simpatic festival de indie-hipstereală din ţară, Holzstock.
3B Fest la Arenele Romane: Trei Beţivi, 10 ani, nouă trupe, 20 iunie
Trei Beţivi împlineşte zece ani. Nu ştiu în ce relaţie eşti tu cu acest fapt, dar eu am făcut extrem de mulţi purici acolo (încă din epoca Fri Kultur) aşa că îi doresc totu', şi să fie, vorba aia, din aur.
Post-cântare: Punk Apocalypse ’26 la Quantic (semne bune punkul are!)
Veste de blugi, creste ţepoase, mustăţi optzeciste ironice, feţe tinere cât vezi cu ochii, câţiva mileniali veniţi să-şi nege reumatismul (îi recunosc uşor după expresia arhaică "hei, tu eşti Vasile?"). Zici că a...
Post-cântări de primăvară: Green Onions Experience la Trei Beţivi şi Uzina
Două-trei piese mai târziu, îmi dau seama că e cam clickbaity şi nesincer să le zic "tineri care cântă blues" de parcă ar fi Mississipi John Hurt cu o şapcă cu elice. Ce fac gagiii e de fapt fusion funk jazz ska reggae...
Balkanik! al doişpelea: uite cu cine dansăm tura asta
Probabil ai aflat deja (pentru că ai fost pe internet în ultima săptămână) dar hai să te fricţionez şi eu la salata de icre: s-a anunţat lineupul Balkanik! Festival nr. 12.
Post-cântări (double trouble): o seară de synth-DENIS la Bazar şi Alex Drăghici cu tot taraful în Zadar
Vichend cu vreme câinească (în sensul că mijlocul de locomoţie ideal ar fi fost sania trasă de câini)? Normal că vom lipăi prin viscol către două concerte în aceeaşi seară.









