Nu m-am putut abţine şi am transbordat virusul ăsta nou direct pe obcinile păduroase ale Bucovinei străbune. Sorry.
Salut, acesta e un mesaj de la fondatorul Utopia Balcanica, Vasile.
În cea mai mare parte, acest sait e opera unui singur om. Pentru a putea rămâne în continuare semi-amuzantă (că gratuită e tot timpul), Utopia Balcanica are nevoie de ajutorul tău.Dă nişte cafele pe patreon | Dă o cafea pe ko-fi | Cumpără un tricou
S-ar putea să te intereseze
3B Fest la Arenele Romane: Trei Beţivi, 10 ani, nouă trupe, 20 iunie
Trei Beţivi împlineşte zece ani. Nu ştiu în ce relaţie eşti tu cu acest fapt, dar eu am făcut extrem de mulţi purici acolo (încă din epoca Fri Kultur) aşa că îi doresc totu', şi să fie, vorba aia, din aur.
Weekendul ăsta (22-24 august) e Holzstock, probabil singurul loc din ţară unde creşte postpunkul în curtea bisericii
Weekendul ăsta (22-24 august) are loc în vechiul sat săsesc Hosman (Holzmengen), lângă Sibiu, probabil cel mai simpatic festival de indie-hipstereală din ţară, Holzstock.
Post-cântări (double trouble): o seară de synth-DENIS la Bazar şi Alex Drăghici cu tot taraful în Zadar
Vichend cu vreme câinească (în sensul că mijlocul de locomoţie ideal ar fi fost sania trasă de câini)? Normal că vom lipăi prin viscol către două concerte în aceeaşi seară.
Post-cântări de primăvară: Green Onions Experience la Trei Beţivi şi Uzina
Două-trei piese mai târziu, îmi dau seama că e cam clickbaity şi nesincer să le zic "tineri care cântă blues" de parcă ar fi Mississipi John Hurt cu o şapcă cu elice. Ce fac gagiii e de fapt fusion funk jazz ska reggae...
Post-cântare: Balkan Taksim în Control, la (re)lansare de Acide balkanique
Balkan Taksim, adică Saşa-Liviu Stoianovici la n-şpe instrumente tradiţionale şi voce plus Alin Zăbrăuţeanu la butoane tradiţionale electronice, au lansat miercurea asta Acide Balkanique pe vinil în ediţie super...
Alcan Wander a lansat Earthquake City şi poţi să-l auzi miercuri, 29 aprilie, la Bazar
Hei lume, sorry că săptămâna asta nu ţi-am făcut agendutză dar uite un eveniment pă care tot ţi-l promovez: mâine, adică miercuri, 29 aprilie, Alcan Wander lansează la Bazar de Muzică single-ul Earthquake City.
Post-cântare: Punk Apocalypse ’26 la Quantic (semne bune punkul are!)
Veste de blugi, creste ţepoase, mustăţi optzeciste ironice, feţe tinere cât vezi cu ochii, câţiva mileniali veniţi să-şi nege reumatismul (îi recunosc uşor după expresia arhaică "hei, tu eşti Vasile?"). Zici că a...
Balkanik! al doişpelea: uite cu cine dansăm tura asta
Probabil ai aflat deja (pentru că ai fost pe internet în ultima săptămână) dar hai să te fricţionez şi eu la salata de icre: s-a anunţat lineupul Balkanik! Festival nr. 12.
Noutăţi
- Post-cântare: Sentinţa capitală cu 4KC and friends la Omen. Încă o seară în care punkul n-a murit (doar şi-a luat capace)
- Ploşniţe la metrou
- Şapte zile, patru capace, trei beţivi. Agenda săptămânii: 15-21 iunie 2026
- Complemente bucătarului!
- 3B Fest la Arenele Romane: Trei Beţivi, 10 ani, nouă trupe, 20 iunie










[…] mele de azi merg către prof. Marinella Lörinczi de la Universitatea din Cagliari, care a tradus doina virusului în italiană, fără vreun alt scop decât îmbunătăţirea sănătăţii publice în […]